„Wyrośliśmy z roli kolarskiego Kopciuszka. Polska należy do światowej czołówki w kolarstwie torowym i mamy nadzieję, że nasz dorobek uda się w Pruszkowie jeszcze powiększyć” – powiedział trener Jacek Kasprzak podczas konferencji prasowej, podsumowującej przygotowania do startujących już za tydzień Tissot UCI Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2019.  


„Jestem przekonana, że mistrzostwa będą organizacyjnie bardzo udane, a polscy zawodnicy będą rywalizowali na najwyższym możliwym poziomie” –powiedziała podczas konferencji Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, dziękując jednocześnie wszystkim osobom i instytucjom, zaangażowanym w organizację imprezy. „Jesteśmy z państwa bardzo dumni – dodała, zwracając się do zawodników – i jestem pewna, że to będzie wielkie święto sportu”.

Podziękowania za wsparcie finansowe i organizacyjne skierował w stronę ministerstwa oraz sponsorów prezes Polskiego Związku Kolarskiego Janusz Pożak, oceniając stan przygotowań do inauguracji imprezy na 99%. Na torze kolarskim Arena Pruszków trwają ostatnie prace porządkowe, są już na nim obecne pierwsze reprezentacje, trwają treningi. Prezes Pożak wyraził również nadzieję, że jeśli mistrzostwa okażą się udane pod względem organizacyjnym i sportowym, pozwoli to skuteczniej walczyć o większe zaangażowanie sponsorów w kolarstwo i zwiększy szanse na wyprowadzenie PZKol z finansowych problemów.

Najważniejsze pytania były jednak skierowane do trenera średniodystansowców, Jacka Kasprzaka oraz do kolarzy: Mateusza Rudyka, zwycięzcę ubiegłorocznej edycji Pucharu Świata w sprincie, oraz Adriana Teklińskiego – mistrza świata w scratchu z 2017 roku.Selekcjoner Reprezentacji Polski na pytanie prowadzącego konferencję Adama Probosza o to, czy nasza kadra ma szansę powiększyć dotychczasowy dorobek medalowy w Mistrzostwach Świata (Polska zdobyła dotąd 23 medale, w tym 9 złotych) odpowiedział, że wciągu ostatniej dekady polskie kolarstwo wyrosło z roli „Kopciuszka” i jest obecnie liczącą się w światowym kolarstwie ekipą, która „nie zamierza tanio sprzedawać skóry”. Podkreślił jednak, że do Pruszkowa przyjadą najlepsze drużyny świata, walczące o możliwie najlepsze pozycje, liczące się w kwalifikacjach do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

„Koszulka mistrza świata potrafi ciążyć, bo z jazdą w niej wiążą się znacznie większe oczekiwania, ale nie ukrywam, że chciałbym o nią kolejny raz powalczyć. Jeśli raz podniesie się ręce w geście zwycięstwa,chce się do tego wracać” – powiedział mistrz świata z Hong-Kongu w roku 2017, Adrian Tekliński, specjalizujący się w scratchu. Mateusz Rudyk opowiadał z kolei o różnych strategiach,stosowanych podczas rywalizacji w sprincie, wymagającym znakomitego przygotowania nie tylko fizycznego, ale również taktycznego.„Wyciągnąłem wnioski z ubiegłego roku i postaram się w Pruszkowie nie popełnić żadnych błędów. O fizyczne przygotowanie jestem spokojny” – zadeklarował. „Ściany nam pomagają, a zawodnicy już dzisiaj sprawiają wrażenie, że są gotowi, żeby jeździć na 105 procent swoich możliwości” –dodał trener Kasprzak.

Tissot UCI Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym odbędą się w dniach 27 lutego –3 marca br. w Pruszkowie, na torze kolarskim Arena Pruszków.O 20 kompletów medali w 10 konkurencjach powalczy blisko 450 najlepszych na świecie zawodników. Przebieg rywalizacji będzie transmitowany do ponad 70 krajów na świecie. W Polsce rywalizacje kolarzy torowych będzie można oglądać w transmisjach,realizowanych na żywo przez TVP Sport oraz Eurosport.


Serdecznie zapraszamy!

Fotografie z dzisiejszej imprezy są dostępne do pobrania tutaj.Prosimy o podpisanie autora fotografii: Szymon Sikora, www.pruszkow2019.pl

Kluczowe informacje:

  • UCI Track Cycling World Championships presented by Tissot, Pruszków 2019 – Tissot UCI Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2019
  • miejsce: tor kolarski Arena Pruszków, ul. Andrzeja 1, 05-800 Pruszków
  • Start: środa, 27 lutego 2019, godz. 13:00 (CET), ceremonia otwarcia: godz. 17:30 (CET)
  • Zakończenie: niedziela, 3 marca 2019, ok. godz. 17:00 (CET)
  • Szczegółowe informacje: www.pruszkow2019.pl
  • Bilety: eBilet.pl
  • Akredytacje dla mediów: http://uci.wingsmedia.it (proces akredytacyjny trwa do 26.02.2019)
  • Wszystkie informacje prasowe na temat mistrzostw oraz zdjęcia do wykorzystania: https://goo.gl/ZMJkkt