Poznaliśmy pierwszych mistrzów świata z Pruszkowa!

Brytyjka Elinor Barker w scratchu, Australijki w drużynowym sprincie oraz Holendrzy w konkurencji drużynowego sprintu mężczyzn pierwszymi mistrzami świata, podczas rozgrywanych w Pruszkowie Tissot UCI Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym.

Pierwszą złotą medalistką pruszkowskich mistrzostw świata została Brytyjka Elinor Barker, która w dramatycznym finale 10-kilometrowego wyścigu scratch pokonała Holenderkę Kirsten Wild i Belgijkę Jolien D’Hoore. Reprezentująca Polskę Justyna Kaczkowska uczestniczyła w kraksie, która na przedostatnim okrążeniu wyeliminowała z rywalizacji kilkanaście zawodniczek.

W środę medale rozdano również w konkurencjach drużynowego sprintu. Wśród kobiet zwyciężyły Australijki, jadące w składzie Kaarle McCulloch i Stephanie Morton, które w finale pokonały Rosjanki Darię Shmelevą i Anastassię Voinovą. Polki – Urszula Łoś i Marlena Karwacka – zakończyły rywalizację w eliminacjach i zostały ostatecznie sklasyfikowane na 10 pozycji.

W konkurencji mężczyzn bezkonkurencyjni okazali się obrońcy tytułu z Apeldoorn – Holendrzy. Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen i Roy van der Berg pokonali w finale ekipę Francji, w barwach której jechali Gregory Bauge, Quentin Lafargue i Sebastien Vigier. W wyścigu o brązowe medale lepsi okazali się Rosjanie (Denis Dmitriev, Alexander Sharapov i Pavel Yakushevskiy), którzy pokonali reprezentantów Niemiec.

Polacy, w składzie: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki awansowali do pierwszej rundy, ale musieli w niej uznać wyższość drużyny Niemiec (Timo Bichler, Stefan Botticher, Maximilian Dornbach).

Dzisiaj rozegrano również wyścigi eliminacyjne w wyścigach drużynowych na dochodzenie. Polki (Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak) odpadły niestety w eliminacjach, zajmując ostatecznie 13. miejsce. Męska drużyna (Bartosz Rudyk, Adrian Kaiser, Daniel Staniszewksi i Szymon Krawczyk) awansowała do pierwszej rundy, ale w drugim wyścigu musieli uznać wyższość reprezentacji Kanady. Na pocieszenie Polskiej ekipie pozostaje rekord Polski, ustanowiony w czasie eliminacji. Od dziś wynosi on 3:58.473.

Kluczowe informacje:

• TISSOT UCI Track Cycling World Championships 2019 – Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2019
  • miejsce: tor kolarski Arena Pruszków, ul. Andrzeja 1, 05-800 Pruszków
  • Start: środa, 27 lutego 2019, godz. 13:00 (CET), ceremonia otwarcia: godz. 17:30 (CET)
  • Zakończenie: niedziela, 3 marca 2019, ok. godz. 17:00 (CET)
  • Szczegółowe informacje: pruszkow2019.pl
  • Bilety: eBilet.pl