Już za niespełna cztery tygodnie na torze kolarskim w Pruszkowie najlepsi kolarze świata staną do walki o legendarne tęczowe koszulki, które z dumą będą nosić przez cały kolejny rok. W ciągu pięciu dni, od 27 lutego do 3 marca br., zawodnicy będą rywalizować w dziesięciu konkurencjach, w tym ośmiu indywidualnych i dwóch drużynowych,rozgrywanych w kategoriach kobiet i mężczyzn. Sześć z nich to konkurencje olimpijskie, które będą rozgrywane na Igrzyskach w Tokio w 2020 roku.

Będzie to 116. edycja zawodów, które odbywają się co roku (z przerwami w latach wojennych) od 1893 roku. Pruszków będzie gospodarzem mistrzostw po raz drugi – miasto gościło już najlepszych kolarzy torowych świata w 2009 roku, tuż po otwarciu welodromu.

Bardzo urozmaicony program pruszkowskiej imprezy gwarantuje kibicom kolarstwa wiele emocji już od pierwszego dnia mistrzostw. Zawodnicy będą rywalizowali w trzech rodzajach konkurencji:

– sprinterskich: sprinty indywidualne i drużynowe, wyścigi na czas ze startu zatrzymanego oraz niezwykle widowiskowy keirin (sprint poprzedzony jazdą za motocyklem)

– wytrzymałościowych:wyścigi na dochodzenie indywidualne i drużynowe, wyścigi punktowe(25 km dla kobiet i 40 km dla mężczyzn), scratch (czyli tzw. wyścig na kreske ze startu wspólnego: 10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn) oraz emocjonujący madison (wyścigi sztafetowe – 30 km dla kobiet i 50 km dla mężczyzn, rozgrywane przez dwóch zawodników przekazujących sobie zmiany poprzez podanie ręki w trakcie jazdy)

– konkurencji łączonych,tzw. omnium premiujące najbardziej wszechstronnego zawodnika (cztery konkurencje wytrzymałościowe, rozgrywane w ciągu jednego dnia).

Szczegółowy harmonogram Mistrzostw Świata znajduje się na stronie:http://www.pruszkow2019.pl/aktualnosci/harmonogram/

(w razie konieczności będzie na bieżąco aktualizowany).

Składy poszczególnych reprezentacji będą ujawniane na ok. 10 dni przed inauguracją mistrzostw, ale już dziś można być pewnym bardzo wysokiego poziomu sportowego imprezy. To kluczowy i najbardziej prestiżowy start w kalendarzu każdego “torowca”. Kolarstwo torowe na całym świecie cieszy się nieustannie rosnącą popularnością i jest coraz częściej i coraz chętniej relacjonowane w mediach.

Od blisko 10 lat daje się też zaobserwować gwałtowny wzrost zainteresowania tą dyscypliną w Polsce. Złożyła się na to nie tylko budowa nowoczesnego toru,ale przede wszystkim znakomite wyniki, jakie polscy kolarze torowi notują na najważniejszych zawodach. Tylko w ciągu ostatniej dekady Reprezentacja Polski zdobyła osiem medali Mistrzostw Świata, w tym aż pięć złotych! Do grona mistrzów świata należą: Katarzyna Pawłowska, która tęczową koszulkę wygrywała trzykrotnie (dwa razy w scratchu i raz w wyścigu punktowym), Adrian Tekliński (scratch) oraz Szymon Sajnok (omnium).

W składzie Reprezentacji Polski kibice w Pruszkowie będą mieli okazję zobaczyć aktualnie najlepszych polskich kolarzy torowych, regularnie zdobywających punkty i medale w cyklu imprez Pucharu Świata.

Serdecznie zapraszamy!

Kluczowe informacje:

  • TISSOT UCI Track Cycling World Championships 2019 – Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2019
  • miejsce: tor kolarski Arena Pruszków, ul. Andrzeja 1, 05-800 Pruszków
  • Start: środa, 27 lutego 2019, godz. 13:00 (CET), ceremonia otwarcia: godz. 17:30 (CET)
  • Zakończenie: niedziela, 3 marca 2019, ok. godz. 17:00 (CET)
  • Szczegółowe informacje: www.pruszkow2019.pl
  • Bilety: eBilet.pl
  • Akredytacje dla mediów: http://uci.wingsmedia.it (proces akredytacyjny trwa do 26.02.2019)