Druga tęczowa koszulka dla Holenderki Kirsten Wild. Mateusz Rudyk w półfinale sprintu!

Drugi złoty medal, a trzeci w całych Tissot UCI Mistrzostwach Świata w kolarstwie torowym wywalczyła Holenderka Kirsten Wild. Polskim bohaterem dnia i ulubieńcem publiczności został Mateusz Rudyk, który brawurowo wjechał do półfinału sprintu.

Dramatyczny przebieg miała rywalizacja w 30-kilometrowym wyścigu madison kobiet, rozgrywanym w ramach Tissot UCI Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym. Widzowie, którzy w komplecie wypełnili trybuny pruszkowskiej Areny, oglądali nie tylko pasjonującą walkę zawodniczek, ale niestety również bardzo niebezpiecznie wyglądające upadki, w których szczególnie mocno ucierpiała jedna z Kanadyjek oraz Nowozelandka. Na 45 okrążeń do końca rywalizacji wyścig został przerwany, a kontuzjowane zawodniczki, po udzieleniu im natychmiastowej pomocy na torze, zostały odwiezione do szpitala.

Wznowiony po kilku minutach wyścig wygrała holenderska para Kirsten Wild i Amy Pieters, które pokonały Australijki Georgię Barker i Amy Care oraz reprezentantki Danii Amalie Dideriksen i Julie Leth. Jadące w biało-czerwonych barwach siostry Daria i Wiktoria Pikulik po dobrym występie zostały sklasyfikowane na ósmym miejscu.

Finał kobiecej rywalizacji na czas, na dystansie 500 metrów, rozstrzygnęła na swoją korzyść Rosjanka Daria Shmeleva, która zdobyła tęczową koszulkę z czasem 33.012 sekundy, wygrywając z Ukrainką Oleną Starikovą i Australijką Kaarle McCulloch. Urszula Łoś nie zakwalifikowała się do finału.

Rozstrzygnięcie miała dziś również rywalizacja kobiet w wyścigu na dochodzenie, rozgrywanym na dystansie 3000 metrów. Najlepszą na świecie zawodniczką w tej specjalności okazała się Australijka Ashlee Ankudinoff, która pokonała reprezentantki Niemiec: Lisę Brennauer oraz Lisę Klein. Polscy kibice duże nadzieje wiązali z występem Justyny Kaczkowskiej, która dodatkowo je rozbudziła, rozpoczynając eliminacje zdecydowanie najmocniej i prowadząc z dużą przewagą przez pierwszą połowę dystansu. Początek okazał się jednak zbyt mocny i Kaczkowska w pewnym momencie zaczęła wyraźnie tracić siły. Rywalizację ukończyła ostatecznie na dziewiątej pozycji.

Tytułu mistrza świata w omnium nie obronił niestety Szymon Sajnok. Złoty medalista z Apeldoorn ukończył czteroetapową rywalizację dopiero na 18 miejscu. Tęczową koszulkę przejął od Sajnoka Nowozelandczyk Steward Campbel, wyprzedzając Francuza Benjamina Thomasa i Brytyjczyka Ethana Haytera.

Wielkich i pozytywnych emocji dostarczył za to pruszkowskiej publiczności Mateusz Rudyk, który wygrał wszystkie swoje wyścigi i awansował do półfinału w tej konkurencji. Dzięki temu, że ukończył eliminacje na trzecim miejscu, awansował bezpośrednio do 1/8 finału, w którym pewnie pokonał Kanadyjczyka Hugo Barrette. W ćwierćfinale spotkał się z niezwykle doświadczonym byłym mistrzem świata, Denisem Dmitrievem, ale w obu wyścigach nie dał Rosjaninowi żadnych szans, pewnie pokonując go 2:0. Półfinały i finał tej konkurencji zostanie rozegrany w niedzielę.

Na czele klasyfikacji medalowej Tissot UCI Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2019 pozostaje Holandia, która do tej pory zdobyła pięć złotych i trzy srebrne medale. Drugą pozycję zajmuje Australia (pięć złotych, dwa srebrne i jeden brązowy), a na trzecie miejsce awansowała Francja, której reprezentanci zdobyli jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe medale.

Gorąco zachęcamy do wykorzystywania w materiałach prasowych fotografii z każdego dnia imprezy, które (wraz z zasadami ich wykorzystywania) znajdują się pod linkiem: https://goo.gl/qyUvkk

Fot. Szymon Gruchalski/Szymon Sikora

Serdecznie zapraszamy!

Kluczowe informacje:

  • TISSOT UCI Track Cycling World Championships 2019 – Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2019
  • miejsce: tor kolarski Arena Pruszków, ul. Andrzeja 1, 05-800 Pruszków
  • Start: środa, 27 lutego 2019, godz. 13:00 (CET), ceremonia otwarcia: godz. 17:30 (CET)
  • Zakończenie: niedziela, 3 marca 2019, ok. godz. 17:00 (CET)
  • Szczegółowe informacje: pruszkow2019.pl
  • Wszystkie informacje prasowe na temat mistrzostw oraz zdjęcia do wykorzystania: https://goo.gl/qyUvkk